Makinat luksoze mbesin mbrapa për nga numri i shitjeve krahasuar me SUV dhe makinat Sport, mirpo përfitimet që kanë sjell janë shumë të mëdha. Vitin e kaluar ka pasur lanësime të shumta të makinave luksoze, nga marka të ndryshme mirpo tani do të përmendim vetem disa nga ato.

Nese preferoni një makinë që ka një stil të mirë , klasikë dhe formë të Sedanit atëhere Cadillac XTS është ajo që ju po kerkoni. Me 304 kuaj fuqi V-6, gjashtë shpejtësi, tërheqje me gomat e para ose me të gjitha, është një nga makinat që i përshtatet seciles moshë. V-Sport është makinë me 410 kuaj fuqi V-6 dhe tërheq me të gjitha gomat.

Tjeter makinë luksoze në listë është edhe Maserati Quattroporte, fjala “Quattroporte” është fjal italiane që në shqip i bie me kater dyer, mirpo gjuha italiane nuk ju nevoitet gjithsesi për të shijuar dinamiken e kësaj makine. Me 424 kuaj fuqi 3.0 litër V-6 ose mundë ta merrni edhe me 523 kuaj fuqi 3.8 litërsh V-8, me tetë shpejtësi. Interiori i kësaj makine është mbreslenes me detajet e tij brenda, njejt poashtu edhe dizajni i tij, dhe qmim bazë i tij e tejkalon shumen prej 100,000 dollarë, duke filluar nga 109,675 dollarë.

BMW e Seris së 7, makinë për të cilen nuk mbetet të flitet shumë pasiqë kualiteti dhe përformanca e saj tani edhe mund të jetë e njohur nga ju. Me teknologji pothuajse më të lartë në treg. Grila e përparme e sajë tani është rreth 40% më e madhe se sa ka qenë. Çmimi bazë është më i vogel se 100,000 dollarë me qmim që fillon nga 84,645 dollarë.

Audi A8 është modeli më i mirë i Sedaneve liksoz të prodhuar nga Audi,me teknologji të lartë, duke e ëprfshirë edhe drejtimin e makines në mënyrë autonome, dhe me shumë opsione të tjera luksoze. Me 335 kuaj fuqi 3.0 litër V-6, 4X4, dhe me tetë shpejtësi është standarde duke përfshirë edhe sistemin elektrik me forc prej 48 volt që i jep fuqi në shpejtësi më të vogla makines. Me qmim baze prej 84.795 dollarë.